Nebezpečný odpad

Spracovanie nebezpečného odpadu

Kapacity koncových zariadení na spracovanie nebezpečného odpadu aj z dôvodu výrazného rozvoja automobilového priemyslu dlhodobo nestačia pokryť dopyt.

Postupné obmedzovanie starých skládok a nevytváranie nových kapacít vyvoláva výrazný tlak na rýchlo sa zvyšujúce ceny za uloženie takéhoto odpadu.

To vedie k tomu, že sa hľadajú spôsoby ako systém obísť. Miesto toho, aby takýto materiál skončil na riadenej skládke nebezpečného odpadu, kde by bol jeho dopad na životné prostredie skutočne minimalizovaný, ocitne sa po preklasifikovaní na bežnej skládke, alebo na komunálnej ČOV.

ZOP dlhodobo upozorňuje, že na Slovensku absentujú zariadenia na energetické využitie nebezpečného odpadu, ktoré dokážu nebezpečný odpad reálne zhodnotiť. Okrem mikrozariadení určených prevažne pre nemocničný odpad, existuje na Slovensku iba jedno zariadenie s kapacitou, ktorá je pre potreby Slovenského priemyslu absolútne nepostačujúca.

Bootstrap Themes

V horizonte 5-10 rokov bude situácia so spracovaním nebezpečného odpadu na Slovensku kritická. Niektoré signály už teraz naznačujú, že v mnohých regiónoch kríza už nastala, pretože sa rozmáha tzv. „turizmus“ s nebezpečným odpadom.

Mnohé spoločnosti z východného a stredného Slovenska vozia takýto odpad na západ krajiny a niektoré väčšie podniky dokonca do zahraničia.